Atölye Çalışmalarımız

Kent ortamını, bilinçli bir tüketicinin değiştirebileceği türlü olasılıklar barındıran bir çerçeve olarak görüyoruz. Bu hevesimizi çoğaltmak için hem kendi deneyimlerimizi aktaran etkinlikler düzenliyoruz hem de benzer ilgi alanlarına sahip insanları bilgilerini paylaşıp çoğaltmaları için mekanımızda ağırlıyoruz.

Atölyelerimizi sizin mekanlarınızda, okullarda, ofislerde de gerçekleştirebiliyoruz. Şu an için vermekte olduğumuz atölye listesini aşağıda inceleyebilirsiniz. Atölye talepleriniz ve detaylı bilgi için bize info@ekbicyeic.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Şehirde Kendi Gıdamızı Yetiştirme Atölyesi

Permakültür tasarımcılarımızın anlatımıyla şehirde kendi sebze ve yeşilliklerimizi nasıl yetiştirecemizi öğreneceğimiz atölyede, toprak hazırlığı, tohum seçimi, yerel iklim koşullarımızda yetiştirebileceğimiz sebzelerin neler olduğu, bitkilerimizin konumlandırılması, çimlendirme yöntemlerini konuşacağız ve atölye sonunda, kendi çimlendirdiğimiz tohumları evimize götüreceğiz.

Süre: 60 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 30 katılımcı ile)


Permakültür Bahçeciliğinin Temel Uygulamaları Atölyesi

Permakültür ilkelerini kullanarak bir bahçe tasarımı üzerine gerçekleştireceğimiz bu atölyede, katılımcılar; doğal ve sürdürülebilir teknikler kullanarak biyoçeşitliliğin ve gelişen bir ekosistemin nasıl oluşturulacağını öğreneceklerdir.


İşlenecek konular:
-Yaratıcı tasarım: vahşi çayır bahçeciliği, anahtar deliği yükseltilmiş yataklar, yenilebilir orman, daha az enerji kullanımı için uygun bitki seçimi
-Toprak iyileştirme teknikleri: malçlama, kompost, azot bağlayıcılar ve dinamik akümülator bitkileri
-Doğal haşere kontrolü: kardeş bitkiler yöntemi, bitkisel sıvılar, kompost çayı
-Atölye sonunda saksıda uygulanacak bir kardeş bitkiler tasarımı 

Süre: 60 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 30 katılımcı ile)


Suda Tarım Sistemleri: Hidroponik ve Akuaponik

Toprak alanların kısıtlı olduğu şehirlerde kendi gıdamızı yetiştirmemiz için alternatif seçenekler mümkün! Su tüketimi ve karbon ayak izini azaltan, kimyasal girdiler kullanmadan ürün verimliliğini arttırmayı mümkün kılan bu sistemler, sınırlı kaynakları olan birçok ülkede tarımın geleceğine umut ışığı tutuyor. Örneğin, iç mekanda dahi tarım yapmayı mümkün kılan hidroponik sistemler, besinini devirdaim eden sudan aldığı için konvansiyonel tarıma kıyasla büyük oranda sudan tasarruf ederken, raflı sistemler sayesinde küçük alanlarda çok verim almayı sağlıyor. Doğadaki sistemi en etkili haliyle taklit eden akuaponik sistemlerde ise konuya bir de balıklar dahil oluyor ve simbiyotik bir döngü içinde gıdamızı yetiştirmemize yardımcı oluyorlar. Bu söyleşimizde şehirde üretim yapmayı mümkün kılan bu sistemleri ayrıntılarıyla ele alacağız.

Söyleşiyi en basit hidroponik sistem uygulamalarından biri olan kova tipi sistemin yapılışını adım adım gösterdiğimiz bir demo ile sonlandıracağız.

Süre: 60 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Su Ürünleri Mühendisi

(Maksimum 30 katılımcı ile)


Mikroyeşil ve Mikrofiliz Yetiştirme Atölyesi

‘Süper gıda’ olarak anılan ve evlerde kolayca yetiştirilebilen mikroyeşil ve filizler, taşıdıkları vitamin, mineraller ve besin değeri açısından çok zenginler. Ayrıca ister çiğ, ister pişmiş haliyle yemesi çok keyifli bu gıda, günün her öğününe eklenebilir.

Bu atölyede sizleri, bu filizleri evlerimizde yetiştirmenin sırlarını öğrenmeye, farklı yetiştirme yöntemlerini keşfetmeye davet ediyoruz. Tohum türleri arasında tat nasıl değişiyor? Hangi tohumlar daha kolay çimlenir? Tohumlarla farklı reçeteler nasıl denenir? vb. soruların yanıtlarını ve kendimize en uygun yetiştirme sistemini kurmayı öğreneceğiz.

Süre: 60 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 30 katılımcı ile)


Toprak ve Kompost Atölyesi

Toprak bir çok farklı tür yaşama ev sahipliği yapan yaşayan bir ekosistemdir. Sağlıklı topraklar, temiz hava ve su kadar önemlidir ve bu temel unsurların korunması, tüm sürdürülebilirlik politikalarının ana amacı olmalıdır. Toprak; besin ve su transferi için de çok önemlidir ve tüm bitkilere fiziksel destek sağlar. Toksik gübre, böcek ilacı ve herbisitlerin toprak sistemlerine uygulanması, toprağın içindeki canlı popülasyonları öldürdüğü gibi, toprağı da öldürmek anlamına gelir.
Bu atölyede, toprağın nasıl iyileştirileceği ve gıda atıklarının toprak besinlerine nasıl dönüştürüleceği hakkında konuşacağız. Ayrıca şehirler için mükemmel bir kompostlama tekniği olan solucan kompostlarını da tanıyacağız. Atölyede kendi kompost kutunuzu nasıl yapacağınızı da adım adım uygulayarak anlatacağız. Ele alacağımız konular:
-Toprak bileşenleri
-Bozulmuş toprağı sağlıklı bir toprağa dönüştürmek

-Neden kompost ihtiyacımız var?
-Kompostlama teknikleri, kompost türleri
-Uygulama: Solucan kompostu

Süre: 60 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 30 katılımcı ile)


Evde Mantar Yetiştiriciliği Atölyesi

Mantarlar yeryüzünün en gizemli canlılarından biri, bitkilerin yaklaşık yüzde 90’ı mantarlarla karşılıklı yarar içerisinde iletişim kuruyorlar. Aynı zamanda mantarların besin değerleri ve lif oranları oldukça yüksek; potasyum, magnezyum, çinko ve B vitamini barındırıyorlar. Peki bu kadar yararlı aynı zamanda lezzetli bir besini evinizde yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? İstiridye mantarını şehirde nasıl yetiştirebileceğinizi aşama aşama anlatacağımız etkinlikte yer vereceğimiz konulardan bazıları:

*Mantarların ekoloji üzerindeki etkisi

*Mantarların doğal yaşam ortamları

*Mantar yetiştiriciliğinin günümüzdeki kullanım alanları ve trendler

*Mantar yetiştiriciliği için gerekli ortam, ısı, nem ve ışık ihtiyaçları

*Gerekli malzemeler ve özellikleri

*Mantar poşetleri için ideal malzeme oranlarını belirleme ve karışımı hazırlama aşaması

*Pastörizasyon

*Kuluçka aşaması

*Mantar meyve verme aşaması

*Hasat aşaması

Süre: 90 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 20 katılımcı ile)

Eğitim uygulama içerir ve etkinlik sonunda hazırladığımız mantar kompostu katılımcılardan birine hediye edilir. 


Atıksız Mutfak Atölyesi

Mutfakta geri dünüşüm, atık değerlendirmenin tüketime katkıları, mutfakta israf gibi konular ele alınırken her evin dolabında bulunan çürüme aşamasına gelen meyve sebzelerin pratik değerlendirme yöntemleri gösterilecek. Tadımlarla, nasıl atıksız bir mutfağa ulaşılabilir anlatılacak.

Süre: 60 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ şefleri

(Maksimum 30 katılımcı ile)


Çocuk Atölyelerimiz

Suda Bitki Yetiştiriciliği

Toprak alanların kısıtlı olduğu şehirlerde kendi gıdamızı yetiştirmemiz için alternatif seçenekler mümkün! Su tüketimi ve karbon ayak izini azaltan, kimyasal girdiler kullanmadan ürün verimliliğini arttırmayı mümkün kılan bu sistemler, sınırlı kaynakları olan birçok ülkede tarımın geleceğine umut ışığı tutuyor. Örneğin, iç mekanda dahi tarım yapmayı mümkün kılan hidroponik sistemler, besinini devir daim eden sudan aldığı için konvansiyonel tarıma kıyasla büyük oranda sudan tasarruf ederken, raflı sistemler sayesinde küçük alanlarda çok verim almayı sağlıyor. 

Çocuklarla yapacağımız çalışmada beraber 1 adet kova tipi hidroponik sistem yapacağız ve suda yetiştirme sistemi üzerine konuşacağız. 

Süre: 45 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 15 katılımcı ile) 

Yaş: 9- 12


Mikroyeşil ve Mikrofiliz Yetiştirme Atölyesi

‘Süper gıda’ olarak anılan ve evlerde kolayca yetiştirilebilen mikroyeşil ve filizler, taşıdıkları vitamin, mineraller ve besin değeri açısından çok zenginler. Ayrıca ister çiğ, ister pişmiş haliyle yemesi çok keyifli bu gıda, günün her öğününe eklenebilir.

Bu atölyede çocuklarla filizleri evlerimizde yetiştirmenin sırlarını öğreneceğiz ve beraber mikroyeşil uygulaması yapacağız. 

Süre: 45 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 15 katılımcı ile)

Yaş: 4-6


Solucan Kompostu Atölyesi

Toprak, binbir farklı tür yaşama ev sahipliği yapan yaşayan bir ekosistemdir. Sağlıklı topraklar, temiz hava ve su kadar önemlidir ve bu temel unsurların korunması, tüm sürdürülebilirlik politikalarının ana amacı olmalıdır. Toprak; besin ve su transferi için de çok önemlidir ve tüm bitkilere fiziksel destek sağlar. Toksik gübre, böcek ilacı ve herbisitlerin toprak sistemlerine uygulanması, toprağın içindeki canlı popülasyonları öldürdüğü gibi, toprağı da öldürmek anlamına gelir. 

Hem atıkları değerlendirmek hem kendi sağlıklı toprağımızı oluşturmak için çocuklarla beraber kendi solucan kompostu kutumuzu yapacağız.

Süre: 45 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 15 katılımcı ile)

Yaş: 4-6


Çocuklarla Ekoloji Uygulamaları (Böcek Oteli Yapımı, Tohum Topu ve Kendini Sulayan Saksı)

Çocuklarla gerçekleştireceğimiz bu 3 çalışmada biyoçeşitlilik ve bitki yetiştiriciliği konularındaki alternatif uygulamalara bakacağız. 

1.Böcek Oteli

Böcekler için uygun yaşam alanları bulmanın gittikçe zorlaştığı ve bazı türlerin yok olma tehdidi altında yaşadığı şehir merkezlerinde, hem onlara bir alan yaratmak hem de bahçemizdeki zararlılarla mücadele etmelerini sağlamak için böcek oteli inşa etmek çok etkili bir yöntemdir. Bazı böcekler hem yaban hayatı zenginleştirdiği hem de gıda ürünlerini yiyen diğer canlıların üremesini önlediği için çok faydalılar. Biz de bu atölyemizde onları bahçemize çekmek ve doğal ortamlarını yaratmalarına yardımcı olmak için böcek oteli inşa etmeyi öğreneceğiz.

 2.Tohum Topu Atölyesi

Ekilip biçilmeyen ve tarım yapılmayan arazileri, kent içindeki boş alanları yeşillendirmek, bu bölgeleri eğlenceli bir yolla üreten birer toprak haline getirmek için bu atölyede tohum topları yapmayı öğreneceğiz! Toprağa, tohuma, ve kile dokunarak, istediğimiz şekilde getireceğimiz tohum toplarımızı kuruduktan sonra kullanıma hazır hale gelecek ve atıldıkları yerlere hayat getirecek. Topları oluştururken bir yandan da tohum nedir, tohum nasıl çimlenir, gıdaya nasıl dönüşür konularında çocuklarla konuşacağız. Atölyenin sonunda çocuklar tohum toplarını evlerine götürecek ve kendi emekleri ile anlamlı hediyeler üretmenin keyfine varacaklar.

3.Kendini Sulayan Saksı Atölyesi

Doğada yüzyıllarca çözülmeyen plastik ürünlerin kullanımıyla ilgili tavrımız çok net! Bu ürünlerin alternatifini yaratmak, plastiği hayatımızdan tamamen çıkarmak biraz çaba sonrası gayet mümkün. Bu noktada da çevremizde bu kullanımı sonlandırmak için verdiğimiz gayretin yanında halihazırda kullanılmış plastik şişeleri toplayarak çöpe atmak yerine, onları kendi bitkilerimizi yetiştirmek için akıllı birer saksıya dönüştürüyoruz ve bu deneyimi minik dostlarımızla paylaşıyoruz.

Süre: 90 dakika

Eğitmen: EK BİÇ YE İÇ Permakültür Tasarımcıları

(Maksimum 15 katılımcı ile)