EK BİÇ YE İÇ @ Taksim

Bu bahçe bizim “Olabildiğince yerel. Mümkün olduğunca ‘organik’, Elimizden geldiğince sürdürülebilir.” mottosuyla 2015 yılında çıktığımız yolda büyüyen topluluğumuzla birlikte dönüştürdüğümüz, şekillendirdiğimiz deneyim alanımız. Şehrin ortasında apartmanlar arasında kaotik ve sıkışık hissettiren beton bir alan iken gıda üretmeye, sağlıklı beslenmeye, paylaşmaya, şehrin ekolojisi üzerinden ilişkileri gözlemlemeye ve keyifli yaşamaya alan açan nefes aldıran bir ‘boşluk’.

 

Şimdi yeniden bu boşluğun dönüşme zamanı. Uzun zaman gözlemleyip, bolca üzerine düşündüğümüz konuştuğumuz bir süreç içindeyiz. Buradaki yaşamlara, döngülere müdahale etmeden, şehrin yaptığı tasarımın izlerine, katmanlarına şahitlik etmekteyiz.

Akmerkez Farm

Terasta Tarım projesi İstanbul da şehrin ortasında  Akmerkez alışveriş merkezinin çatısında ilham veren bir deneyim bostanıdır. Proje 2017 yılında başlarken’ sürdürülebilir ve yerel tarımı’ amaçlamış çatıda atıl olan ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme gibi ünitelerin yer aldığı, ziyaretçilere açık olmayan bölüm Terasta Tarım  ismiyle 750 m2 lik çatı bostanına dönüştürüldü.

 

Tasarımında permakültür ilkeleri kullanılan alanda ileri dönüşüm felsefesiyle hareket edildi. Şifalı bitkiler mandalası, gıda ormanı, kardeş bitkilerin kullanıldığı sera alanı, yükseltilmiş sebze yataklarının yanı sıra EK BİÇ YE İÇ ekibinin projeye dahil olmasıyla alternatif üretim yöntemlerinden hidroponik ve aquoponik (suda tarım) sistemlerde  projeyede yer aldı. Dikey bahçe uygulamalarıyla birlikte alanın tümü kentte kendi gıdasını yetiştirmek isteyen kişiler için farklı ölçeklerde ve yöntemlerde ilham alabilecekleri uygulama örneklerini  içermekte.

BAU Farm

Gastronominin gıda üretimden ayrı düşünülemeyeceğini savunan- deneyimleyen bir ekip olarak Geleceğin Şefleri için Kentsel Tarım dersinin içeriğini PAYLAŞ olarak 2020 yılında oluşturduk. Şehrin ortasında birlikte kendi gıdamızı üretmek ve tarladan tabağa gıdanın sürdürülebilir bir şekilde mutfağa olan yolculuğu bizim için dersin ilhamıydı.

 

BAU Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümüyle yollarımız kesişince dersin içeriğindeki teorik bilgiler yanında olmazsa olmaz uygulamalar için üniversite de bir bostan oluşturma kararını da böylece birlikte aldık. Amacımız  öğrencilerin bitkilerle ilişki kurabilmeleri için bir  deneyim alanı oluşturmaktı. BAU Farm Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Merkezinin Beşiktaş binasının çatısındaki yerini bu yolculuk sonunda 2021 yılında aldı.

 

Bu alan için özel tasarlamış sebze yatakları, fideleme serası, hidroponik dikey bostan uygulaması, farklı kompostlama örneklerinde oluşturulan tasarım bulunduğu konuma, oluşan mikro iklime, yaz ve kış mevsiminin ihtiyaçlarına göre detaylandırıldı. Sürdürülebilir tarım amacıyla birden fazla ürünün aynı anda yetiştirilmesini esas alan polikültür uygulamaları  teras bostanımızda kullanıldı. 

Hope Alkazar

İstiklal Caddesinde yürürken kafanızı kaldırdığınızda sizi selamlayan fesleğenler, marullar ve rokalar görürseniz HOPE Alkazar’ın önündesiniz demektir.

 

EK BİÇ YE İÇ ve HOPE Alkazar’ın Kasım 2021 den bu yana devam eden ortaklığında oluşturulan Dikey Bostan da bu deneyim alanının bir parçası olarak sizleri şehrin en kalabalık, karmakarışık noktasında sağlıklı, keyifli ve sürdürülebilir bir hayat hayal etmeye davet ediyor. Şehrin içinde onun sunduğu duvarları bir tasarım potansiyeli olarak kullanarak oluşturulan gıda üretim alanlarından geleceğe dair umut fışkırıyor.

 

Üretim sistemler oluşturulurken çalışılan tasarımlar, tercih edilen malzemeler ve bittikten sonraki bakım süreci planlanırken teknoloji ve sürdürülebilirliğin kesişimi de bizim için yol gösterici oldu. Bu nedenler teras duvarında uygulanan hidroponik ve aquoponik sistemler, binanın birinci katından itibaren misafirlerimizi karşılayan iç bostan  EK BİÇ YE İÇ ‘in en deneysel kentsel tarım uygulamaları.

Diğer Kurulumlar

Mercado: ORIGINAL BY NATURE

Hope Alkazar: Sarmaşıklı BAĞ(cık)

EK BİÇ YE İÇ @ Arka Bahçe Taksim