Ekibimiz
Farklı tatları seven bir ekibiz.

Farklı yerlerden geliyoruz ama gitmek istediğimiz yön aynı. Kararları aramızda konuşarak, tartışarak almaya özen gösteriyoruz. Bazen bu işimizi biraz uzatsa da bizim büyük bir acelemiz yok–hızlı kararlardan çok doğru kararların bizi istediğimiz yere götüreceğine inanıyoruz. Ve kendimizi fazla ciddiye almasak da amaçlarımızı ve sorumluluklarımızı ciddiye alıyoruz.

Andrew Merritt ve Paul Smyth Something & Son adında bir sanatçı kolektifi; onlar adını sanat koymadıkları toplumsal projelerle ilgileniyorlar. Bazen şehir merkezinde tarım, bazen insanları biraraya getiren ve huzurlu bir dünyaya taşıyan bir spa. Hep yerel işgücünü kullanarak ve sosyal dokuyu zengin tutma amaçlı. 2014 İstanbul Tasarım Bienali’nde bizim için EK BİÇ KÜTÜPHANESİ adında bir sunum yaptılar–kendileri bizim ilham kaynağımız. YE İÇ’in başında Kürşat Arıt Şef var.  Türkiye’nin profesyonellik standartları en yüksek mutfaklarında yetişmiş ve Head Chef’liğe kadar yükselmiş. Bizde işi biraz daha zor çünkü menümüz çok basit. Hiçbir israfa ve abartıya kaçmadan, hem vücudumuz, hem çevremiz, hem de geleceğimiz için en iyi malzemeleri seçme ve insanlara en sevdikleri, kendilerine en uygun yiyecek ve içecekleri seçtirme peşinde. Sous Chef’imiz Sinan Gökçen Mutfak Sanatları Akademisi’nden, yani bir sanatçı; hem de pastacılık eğitimi var! Alican Gürlersoy içeceklerimizi karıştırıyor, özellikle bitki çayları onun uzmanlık alanı; aynı zamanda da fotoğrafçı. Yağmur Urgancı da MSA’dan; hem ciddi hem yetenekli–geleceği parlak olanlardan. Sara Açıkgöz mutfakta ve bahçede aynı derecede rahat hareket edebilen ender kişilerden; şeflerimiz kadar bıldırcınlarımız da ona hayran. Fikriye Arslan da bulaşıkçıbaşımız ama bahçemizde yetiştirdiğimiz en değerli marullarımızı yıkama sorumluluğunu taşıyan da o. Her işe koşan Yasin Bayandur sürekli daha fazla ele ihtiyaç duyan YE İÇ operasyonuna büyük destek; elektrikli scooter’ımızla paket servise de çıkıyor bazen acil bir sıcak çorba çağrısı geldiği zaman. 

Hedeflerimiz
Tadı damaklarda kalacak bir hayat için...

Bugünü keyifle yaşayalım.

İyi yiyelim, iyi içelim, güzel müzik dinleyelim, hoş sohbetler yapalım; doğaya yakın kalalım, doğadan beslenelim, doğada huzur bulalım.

Yarına bilinçli yaklaşalım.

Seçimlerimizi gelecekte daha iyi seçenekler yaratacak yönde kullanalım; yerel üretimi destekleyelim, savurgan tüketimin önüne geçelim; sosyal ve biyolojik çoksesliliği gözümüz gibi koruyalım.

Hepimiz kazanalım.

Sürdürülebilir olmak için para kazanalım, ama kâr etmek tek amacımız olmasın; üreticilerimize ve tedarikçilerimize de kazandıralım, müşterilerimize de, ve belki çoğu varlığımızın farkında bile olmayacak hemşehrilerimizin tümüne de.

Beraber bir fark yaratalım.

Birşeyler yapmak isteyenlere destek olalım, araştıralım, deneyelim; öğrendiklerimizi paylaşalım; minik hayalleri gerçek yapalım ve beraber daha büyük hayaller kuralım.

Yediklerimiz, içtiklerimiz nereden geliyor, nasıl üretiliyor?  Bu temel sorulara kendi menümüzde net cevaplar verebilmek istiyoruz.

ÇORBALARIMIZ 

 Tadımlık  6TL          Doyumluk  9TL

Her hafta 5 yeni çorba: 5 farklı lezzet, 5 değişik doyum…

Biri vegan en az 2 vejetaryen çorba…

En az 1 glutensiz çorba…

En az 1 az kalorili çorba…

Her hafta tam 5 tam sağlıklı çorba…

 

Yeşil mercimek çorbası

Aksaray’dan organik yeşil mercimek, Aydın Mazın köyü’nden organik tereyağı, Damlıca çiftliği’nden kuruttuğumuz nane, organik tambuğday unu.

 

Bergamot ve portakal aromalı balkabağı çorbası

Çatalca’dan organik balkabağı, Çatalca’dan organik portakal,pırasa, Ferthiye’den organik bergamot, Eskişehir’den organik soğan ve havuç, Afyon’dan organik patates

 

Zerdeçallı karnabahar çorbası

Eskişehir’den organik soğan ve havuç, Çatalcadan organik karnabahar ve pırasa, Afyon’dan organik patates ve sarımsak, organik inek sütü

 

Tavuk sulu ıspanaklı nohut

Damlıca çiftliğin’den organik ıspanak, Aydın’dan organik nohut, Eskişehir’den organik soğan, Afyon’dan organik patates ve sarımsak, Çatalca’dan organik pırasa, Konya’dan organik tahin, mutfağımız’dan organik tavuk suyu

 

Limonlu kemik suyu (GF)

Mutfağımızdan kemik suyu, Mersin’den organik limon.

 

 

 Yerel üretimi desteklemenin hem malzemelerimizin tazeliği, zamanında hasat edilmişliği, hem karbon ayak izimizin daha da büyümemesi, hem de şehrimizin sosyal dokusunun üreticilere kucak açarak zenginliğini koruması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Organik malzeme kullanmanın da en değerli varlığımız olan sağlığımızı korumamıza yardımcı olduğuna inanıyoruz.  Ve çorbalarımızı, salatalarımızı daha lezzetli yaptığına. O yüzden (kendimizi fazla ciddiye almasak da) amaçlarımızda ciddiyiz – size mümkün olduğunca yerel ve mümkün olduğunca organik malzemelerle yapılmış yiyecek ve içecekler sunmakta kararlıyız.
Dilerseniz şefimizin seçtiği kombinasyonları deneyin ya da aşağıdaki 5 adımı takip ederek hayalinizdeki salatayı oluşturun.

ŞEF’İN SALATALARI

  Doyumluk  17,50TL

Dana Etli Salata (+2,50)

Damlıca Çiftliğinden Karışık bahçe yeşillikleri, özel sosta iki gün marine edildikten sonra ızgara edilmiş dana eti, maş fasulyesi, fırınlanmış kekikli patates, mantar,  ekbiçyeiç mutfağının ürünü taneli hardal sos ile.

 

 

Somon Pastırmalı Salata

Hidroponik Marul, mutfağımız’dan somon pastırması, Datça’dan organik kapari, Ömerli’den Organik Havuç, Kapadokya’dan Maş Fasulyesi, Biberli zeytinyağı limon sos

 

Caesar Salata (+2,50)

Hidroponik Marul, Samsun Alaçam’dan Izgara Tavuk Göğsü, Mutfağımızdan kruton, Sepet Peyniri, Caesar sos

 

Humuslu Salata (Vegan)

Karışık bahçe yeşillikleri, humus, kurutulmuş domates, karabuğday, maş fasulyesi, havuç, biberli zeytinyağ ve limon sos ile.

 

Tavuklu Kinoa Salatası (+7,50)

Karışık bahçe yeşillikleri, yerli kinoa, Samsun Alaçam’danzgara organik tavuk göğüs eti, Ezine peyniri, Aydın’dan kuru incir, Hatay Samandağ’dan nar ekşili sos ile.

 

 

ŞEF’İN WRAPLERİ 

 17,50TL 

Avokadolu Wrap (Vejetaryen) (+2,50)

El açması tam buğday lavaş içine Damlıca Çiftliği’nden karışık yeşillikler, avokado, ceviz, Ezine Peyniri, nar ekşilisos ile.

 

Tavuklu Humus Wrap

El açması tam buğday lavaş içine Damlıca Çiftliğinden karışık yeşillikler, humus,  Samsun Alaçam’dan organik ızgara tavuk göğüs eti, Turşu Kraliçesi Begüm Atakan’ın probiyotik turşusu, zeytinyağı sos ile.

 

Humuslu Wrap (Vegan)

El açması tam buğday lavaş içine Damlıca Çiftliği’nden karışık yeşillikler, humus, kinoa, yeşil zeytin, havuç, biberli zeytinyağ ve tahinli sos ile.

 

 

Dana Etli Wrap (+ 2,50)

El açması tam buğday lavaş içine Damlıca Çiftliğinden karışık yeşillikler, özel sosta iki gün marine edildikten sonra ızgara edilmiş dana eti, haşlanmış maş fasulyesi, fırınlanmış kekikli patates,karamelize soğan,, EK BİÇ YE İÇ mutfağının ürünü taneli hardal sos ile

 

Somon Pastırmalı Wrap

El açması tam buğday lavaş içine Damlıca Çiftliği’nden roka, somon pastırma dilimleri, salatalık, maş fasülyesi,  ve balzamik ve zeytinyağ-limon sos ile

5 ADIMDA HAYALİMDEKİ SALATA/WRAP

3 Malzemeyle 12,50 TL      5 Malzemeyle 17,50 TL      Ekstra malzeme 2,5 TL
1- Yeşilliklerini Seç

EK BİÇ YE İÇ’ten Marul Çeşitleri

Gümüşdere’den Organik Roka

Yerel Karışık Bahçe Yeşillikleri

2- Malzemelerini Seç

Ayvalık Etli Siyah  Zeytin

Ömerli’den Organik Havuç

Ömerli’den Beyaz Lahana

Tam Yağlı İnek Ezine Beyaz Peynir

Yaptığımız  Karışık Turşu

Nohuttan Humus

Kilis’ten Kurutulmuş Domates

Kapadokya Organik Maş Fasulyesi

Aksaray Organik Mercimek

Samsun Alaçam’dan Özgür Gezen Haşlanmış Tavuk Yumurtası

Datça’dan Organik Kapari 

Organik Karabuğday

Organik Fırınlanmış Patates

Organik Karamelize Soğan

Amasya Organik Elma

Kendi Yapımımız Filizlendirilmiş Mercimek, Maş Fasulyesi, Turp ve Alfalfa (Yabani Yonca)

Gümüşdere’den Balkabağı

Kurtdoğmuş Köyü’nden Kırmızı Lahana

x2  sayılan malzemeler

Aydın’dan Karabaşotlu Kesik Peyniri

Kayseri’den Çiğ İç Badem

Aydın’dan Kuru İncir

Düzce Kaynaşlı’dan Doğal Ceviz

Malatya’dan Doğal Gün Kurusu

x3  sayılan malzemeler

Organik Izgara Tavuk

3- Sosunu Seç
Bir sos fiyata dahil; ekstra sos 1 TL

Zeytinyağı-Limon Sos

Biberli Zeytinyağı Limon Sos

Balzamik Sos

Tahin Sos

Ranch Sos

Taneli Hardal Sos

Ballı Hardal Sos

Ekbiç Yoğurt Sos

Acılı Aioli 

Nar Ekşili Sos

4- Doğra veya Karıştır
5- Ekmeğini ya da Lavaşını Seç

Lavaşını Seç (Wrap)

El Açması Tam Buğday Lavaş

Ekmeğini Seç (Salata)

Ekstra ekmek 1 TL

Organik Tam Buğday Ekmeği

Doğal Karabuğday Ekmeği

SOĞUK İÇECEKLER

Tuzlu

6TL

Acılı Ayran

Otlu Ayran

Sade Ayran

Tatlı

9TL

Kavun Armut Smoothie

Limonata (Çilekli, Naneli)

Çilekli Soğuk Yasemin Çayı

Soğuk Pres Meyveli  

9 TL

Armut + Havuç + Zencefil

Karpuz + Kapya Biber + Nane

Salatalık + Maydanoz + Kayısı

SICAK İÇECEKLER

Kendi Çayını Harmanla 

Üç bitkiye kadar 6 TL

Siyah Çay

Yeşil Çay

Papatya

Kuşburnu

Ihlamur

Yasemin

Hibiskus

Tarçın Çubuğu

Taze Zencefil

Adaçayı

Lavanta

Portakal

Karanfil

Nane

Melissa

Rezene

Biberiye

Bergamut

Gül

Defne

Kişniş

Mandalina

Ya da Bizimkini Dene

6 TL

Canlan (Yasemin + Lavanta + Portakal)

Ferahla (Papatya + Melisa + Bergamut)

Rahatla (Nane + Melisa + Rezene)

Hatırla (Biberiye + Limon Dilimi)

Boşver (Gül + Lavanta + Mandalina +  Bergamut)

Mutlu Ol (Defne + Adaçayı + Papatya)

Paket Servisimiz
Yavaştan başladı...

 

Sıcak çorbalarımızı, istek üzerine yapılmış salatalarımızı, el yapımı içeceklerimizi geri dönüştürebileceğimiz paket malzemelerinde masanıza ulaştırmak için uzun zamandır çalışıyoruz.  Bizim gayet makul olduğuna inandığımız ekolojik standartlarımızı tam olarak tatmin eden malzemelere kavuştuğumuzu söyleyemeyeceğiz.  Ama bir yerden başlamak gerek diyerek bizden paket servis bekleyenleri artık geri çevirmiyoruz.  Aşağıdaki Sipariş Ver! düğmesine basarak bu konuda daha fazla bilgi almak mümkün.

Bu arada kendi kaplarıyla mekânımıza gelen bilinçli müşterilerimize yiyeceklerini içeceklerini bol kepçe servis etmek bize büyük zevk veriyor…

İstekleriniz
Dileyin bizden ne dilerseniz.

Geçen haftalarda içip çok beğendiğiniz ve menüde tekrar görmek istediğiniz bir çorba mı var?  Yazın bize, malzemeler hala mevsimindeyse önümüzdeki hafta tekrar yapalım.  Salata barımızda “olsa keşke” dediğiniz bir malzeme mi var?  Neden olmasın eğer yerelini, organiğini bulabiliyor ve size uygun bir fiyata sunabiliyorsak…